Nafakanın kaldırılması | İcra Uzlaştırma
Son Yayınlar:
Home » , » Nafakanın kaldırılması

Nafakanın kaldırılması

icra nafaka alacakları, nafakanın ödenmemesi, mahkeme
Nafaka yükümlüsü Mahkemenin boşanma ilamında belirttiği yoksulluk nafakasını ödüyor. Nafaka alacaklısı şu an da SSK lı çalışıyor ve geliri var fakat nafaka borçlusunun hiç bir geliri yok. Bu durumda Nafaka kaldırabilir mi?
Nafaka alacaklısının asgari ücret seviyesinde kazancı olması onu yoksulluktan kurtarmayacağı için nafaka kaldırılmaz.

Nafaka yükümlüsünün geliri yoksa ve nafaka alacaklısı çalışıyor ise nafaka kaldırılabilir.Fakat bu yoksulluk nafakası için geçerlidir. İştirak nafakasında durum daha farklıdır. (icra uzlaştırma nafaka ödeme yükümlülüğü cezai yükümlülük.)

T.C.
YARGITAY 3. HUKUK DAİRESİ
E. 2008/10279,K. 2008/15022,T. 18.9.2008
KARAR : Davada, anlaşmalı boşanma ile kabul edilen aylık 200.YTL yoksulluk nafakasının, davalının yetim maaşı alması nedeniyle kaldırılması, olmazsa azaltılması istenilmiş; mahkemece, davalının asgari ücretin üzerinde yetim maaşı alması nedeniyle nafaka miktarı 100.YTL'ye indirilmiş, hüküm davalı tarafça temyiz edilmiştir.

TMK. mad. 176/1V hükmüne göre: "Tarafların mali durumlarının değişmesi veya hakkaniyetin gerektirdiği hallerde iradın arttırılması veya azaltılmasına karar verilebilir." Aynı şekilde 331. madde uyarınca; "...durumun değişmesi halinde hakim, istem üzerine nafaka miktarını yeniden belirler veya nafakayı kaldırır."

Somut olayda, taraflar yaklaşık 34 yıllık evlilikten sonra anlaşmalı olarak Nisan 2006 tarihinde boşanmış ve onaylanan anlaşma gereğince aylık 200 YTL yoksulluk nafakası verilmesi kararlaştırılmış, aradan yaklaşık 7 ay geçtikten sonra işbu nafakanın kaldırılması, olmazsa azaltılması istemiyle dava açılmıştır. Oysa boşanmakla davalı kadının yetim maaşı alabileceği davacı tarafından öngörülebilir bir durum olup, davacı koca da bunu bilerek ve sırf boşanmayı gerçekleştirmek amacıyla yoksulluk nafakası ödemeyi kabul etmiştir. Buna rağmen nafakanın kaldırılması ya da azaltılması istemiyle dava açılması, hakkın kötüye kullanılması olduğu gibi, iyi niyetle ve ahde vefa ile de bağdaşmamaktadır. Tarafların 7 ay öncesine göre sosyal ve ekonomik durumlarında olağanüstü bir değişiklikte olmadığına göre delillerin yanılgılı değerlendirilmesi sonucu nafakanın indirilmesi yönünde hüküm kurulması doğru görülmemiştir.

icra uzlaştırma nafaka davaları icrada uzlaşma
Yayını Paylaş :

0 yorum:

Yorum Yazın

Görüşlerinizi Paylaşın !

Arama

REKLAMLAR

En Çok Okunan

REKLAMLAR

 
Powered by Blogger
Copyright © 2011. İcra Uzlaştırma - All Rights Reserved
Template Design by Creating Website Published by İcrada Uzlaşma